Eho srca – ultrazvučni snimak srca

Ultrazvuk srca naziva se još i ehokardiografija ili popularno eho srca. Eho srca je neinvanzivni pregled srca, tokom pregleda se uz pomoć ultrazvučnih talasa snimaju strukturalni i funkcionalni poremećaji na srcu i u njemu.

Eho srca je snimak srca uz pomoć posebne sonde koja je odašiljač ultrazvučnih talasa kroz grudni koš, a rezultat su informacije o stanju srca, krvnih sudova koji izlaze iz njega, ali i srčanog mišića i srčanih zalizaka. Ultrazvučni pregled se radi ukoliko lekar sumnja na neku kardiovaskularnu bolest ili je ona već dijagnostikovana, pa zahteva monitoring, odnosno praćenje. Ehokardiografijom se precizno dijagnostikuju mnogi patološki, anatomski ili funkcionalni poremećaji u radu i strukturi srca koji se drugim dijagnostičkim metodama mogu prevideti. 

Kako izgleda pregled?

Eho srca je potpuno bezbolna metoda, pregled ne ostavlja nikakve posledice po organizam i zato se radi i kod odojčadi u slučajevima kada je potrebno proveriti sumnju na neki patološki, anatomski ili funkcionalni poremećaj kardiovaskularnih organa. Za pregled nisu potrebne nikakve prethodne pripreme, niste uskraćeni za uzimanje hrane ili pića, čak ni pred sam pregled koji traje oko 45 minuta.

Za vreme pregleda, pacijent je u ležećem položaju na levom boku, sa levom rukom pod glavu, a desnu za vreme pregleda drži ispruženu uz telo, u tom položaju srce se priljubi uz grudni koš, a lekar u tom položaju najlakše može da manevriše sondom i snimi srce. Kako bi što lakše manevrisao, lekar na sondu namaže gel i od pacijenta zahteva da narednih 45 minuta miruje kako bi što preciznije uradio pregled i utvrdio moguće deformitete. 

Kada se radi eho srca?

Jedan od najpouzdanijih metoda za otkrivanje mnogobrojnih poremećaja rada srca, svakako je eho srca, radi se u sledećim slučajevima:

  • Ukoliko se javlja bol u grudima kao posledica poremećaja funkcije ili strukture srca;
  • Ukoliko se javlja neobjašnjiv bol u levoj ruci;
  • Ukoliko se u trudnoći jave neke komplikacije i kod ploda otkriju potencijalne srčane mane;
  • Ukoliko se sumnja na anginu pektoris;
  • Ukoliko se sumnja na šum na srcu;
  • Ukoliko pacijent ima povišen krvni pritisak;
  • Ukoliko postoji porodična anamneza srčanih bolesti.

Kakve rezultate daje eho srca?

Eho srca radi se zbog vizuelnog prikaza srca i što boljeg uvida u:

  • strukturu srca: pretkomore, komore i zaliske;
  • urodjene i stečene srčane mane;
  • otkrivanje uzroka zamora;
  • oboljenja srčanih zalizaka;
  • stanje srčanog mišića nakon infarkta.

Moderni aparati poslednje generacije

Teško pokretnim bolesnicima odlazak na svaki pregled predstavlja veliki problem. Posotoje klinike koje brinu o problemima svojih pacijenata i pružaju mogućnost da dijagnostika bude dostupna u kućnim uslovima. U tu svrhu koriste se mobilni aparati poslednje generacije. Oni nisu namenjeni samo teško pokretnim starijim osobama, već i onima koji ne vole da idu na preglede u zdravstvene ustanove, a žele da ih pregledaju vrhunski lekari.

Mobilni aparati za eho srca pogodni su i za sistematske preglede u velikim kompanijama, skraćuju vreme pregleda i troškove organizovanja sistematskog pregleda. Dolazak do samog radnika, na prag firme, povećava procenat onih koji će obaviti sistematski pregled. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *