Kako da pravilno održavate parket kako bi vam bio investicija “jednom u životu”?

Parket od punog drveta je među najkvalitetnijim podnim oblogama i ako ga kupujete kod renomiranih proizvođača sa dugogodišnjom garancijom, bićete obezbeđeni za duži vremenski period.

Međutim, da bi parket bio i dugotrajan i da lepo izgleda, neophodno mu je redovno održavanje i odgovarajuća vlažnost i temperatura. Parket se ne preporučuje u prostorijama gde je velika vlažnost (kako se ne bi podigao), kao što su kuhinje i lupatila u stanovima. U prostorijama u kojima se parket postavlja kao podna obloga, ne bi smelo da dolazi ni do kakvog kontakta s vodom. Proizvođači preporučuju i da se nameštaj koji se postavlja na parket zaštiti odgovarajućim podloškama od gume ili filca.

Sigurno ste zapazili da podovi u holovima hotela besprekorno sijaju? Konferencijske sale, poslovne prostorije i sale za satanke moraju da zadovolje visoke estetske i higijenske standarde u pogledu održavanja čistoće. U ovom tekstu vam predstavljamo na koji način možete najbolje i napravilnije očistiti parket i kako da postignete visoki sjaj vašeg parketa. 

1. Kako se parket pravilno čisti?

Čišćenje parketa deluje kao jednostavan zadatak. Parket dobro usisajte, a zatim ga prebrišite vlažnom krpom. Ukoliko ste postavili fabrički lakirani parket, onda s čišćenjem možete početi odmah. Međutim, ako naknadno nanosite lak na parket, sačekajte bar 30 dana.

wooden-parquet-floor-compressed

Održavanje nauljenog parketa je zahtevnije, jer se pri čišćenju moraju uzeti u obzir osobine ulja kojim je parket zaštićen. Sredstva koja se koriste za parket treba da budu fabrički odobrena, kako ne biste imali neželjene efekte. Sredstvo za čišćenje nanosi se na pod vlažnom krpom. Kada kupujete sredstvo za čišćenje nauljenih parketa, vodite računa da ono sprečava isušivanje ulja.

2. Poliranje parketa

Poliranje parketa je specijalna faza čišćenja parketa koju treba raditi povremeno, u zavisnosti od frekvencije kretanja i zahteva koji imate za tu prostoriju. Rekli smo da holovi hotela i sale za specijalne namene traže vrhunski sjaj. Kod njih se poliranje podova organizuje češće, dok je u kućnim uslovima to radnja koju možete organizovati u nekom intervalu od mesec dana.

Tačno je da njime vraća sjaj i produžava trajnost, ali ono ni na koji način nije zamena za redovno čišćenje. Sredstvo za poliranje parketa (u vidu paste) nanosi se na drvo mekanim materijalom. Ako se odlučite za poliranje parketa, pripazite da ravnomerno polirate celu površinu. Koliko će se često poliranje raditi zavisi od frekvencije upotrebe poda. Tako ćete zasigurno, parket u gostinskoj sobi polirati ređe od onog u dnevnoj sobi.

gray-chair-living-room-with-copy-space-compressed

Poliranje je drugi naziv za glačanje poda i za tu namenu se koriste specijalne mašine – polirke. Mašine za poliranje specijalnim četkama i uz pomoć paste za poliranje skidaju nanose laka i ispravljaju neravnine na podu. 

Želite da isprobate efekte upotrebe polirki za parkete? Setite se kako ste kao deca isprobavali da li je pod dobro uglačan. To možete učiniti i sada, samo vodite računa – iznenadićete se koliko podovi mogu da budu glatki i sjajni.

3. Hoblovanje parketa

Hoblovanje parketa je radnja koja zahteva kompletno skidanje površinskog laka i njegovu zamenu. Pre renoviranja brusimo njegovu površinu kako bi postala ujednačena i glatka. Za brušenje podne površine se obično koriste mašine za hoblovanje. Lakiran parket se češće hobluje, jer je to jedini način da mu se vrati potpuni sjaj. U sledećem koraku parket se lakira ili premazuje uljem.

4. Lakiranje parketa

Lakiranje parketa je potrebno vršiti u nekoliko slojeva. Uglavnom se na premaz nanose dva do tri sloja završnog laka. Lak treba da ublaži mehanička oštećenja i promene mikroklime koje deluju na parket. U svakom slučaju, lakirani parket se obnavlja svakih nekoliko godina kako ne bi delovao zapušteno i pohabano. Pre nanošenja laka, ispraznite prostoriju, ishoblujte parket i ponovo nanesite slojeve laka, od osnovnog pa nadalje.

5. Uljenje parketa

Gotov nauljen parket se dodatno štiti nanošenjem još jednog sloja ulja. Ako se ulje nanosi na neobrađen čvrst parket, treba da se izbrusi pre nanošenja ulja. Ulje se može nanositi ručno ili mašinski. Pri redovnom održavanju nauljene površine treba obnavljati sloj ulja da bi površina ostala prijatna na dodir.

Nauljen parket je podložniji mehaničkim oštećenjima od lakiranog. Mešutim, razlog zbog čega ga ljudi biraju je prirodniji izgled drveta, što je naročito popularno u savremenom dizajnu enterijera. Ulje je takođe zdravije od laka.

Parket je idealna podna obloga i vrlo je zahvalan za održavanje. Uz redovno čišćenje, poliranje i povremeno hoblovanje, može potrajati jako dugo i opravdati status koji ima među našim građevinarima – da je to podna obloga koju kad jednom stavite, traje celoga života.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *