Skoro da nema osobe koja se u nekom trenutku života nije osetila nelagodnost ili bol u leđima. Savremen način života koji podrazumeva dugotrajno sedenje za računarom, ili bilo koji drugi fizički posao koji opterećuje leđa direktno mogu uticati na naš kičmeni stub. U početku, može se javiti trnjenje i nelagodnost u lumbalnom ili vratnom delu kičme, a kasnije i nepodnošljiv bol koji zahteva adekvatno lečenje i terapiju.
U nastavku teksta predstavljamo nekoliko načina koji vam mogu biti od koristi kada je bol u leđima u pitanju.
Fizička aktivnost se podrazumeva
Da ne biste došli u situaciju da vas bole leđa ili vrat, gledajte da se bavite nekim sportom ukoliko vam to vreme dozvoljava. Zdrava kičma znači praktikovanje redovne fizičke aktivnosti. Za početak, ukoliko vam je posao takav da zahteva sedenje za kompjuterom, trudite se da pravite češće pauze. Fizijatri savetuju ustajanje na svakih sat vremena, kako bi vam cirkulacija proradila i mišići opustili.
Isto tako, ako imate mogućnost da pešaka dođete na posao, pravi ste srećnik. Jutarnja šetnja ne samo da je dobra za kondiciju već pozitivno utiče i na naš metabolizam. Prilikom brze šetnje, svi mišići se aktiviraju, osećamo se poletnije i opuštenije.
Kada se preporučuje fizikalna terapija?
U određenim slučajevima, fizikalna terapija je neizostavna kako bi se poboljšalo zdravstveno stanje pacijenta i otklonio bol u leđima. Cilj svake terapije je da pacijentu omogući normalno funkcionisanje prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Koje će sve terapije biti prepisane pacijentu zavisi od njegovog trenutnog zdravstvenog stanja. Fizijatar nakon rutinskog pregleda kao i razgovora sa pacijentom može predložiti snimanje celog kičmenog stuba ili samo jednog dela (vratnog ili lumbalnog dela kičme) skenerom ili magnetnom rezonancom.
Rezultati snimanja mogu ukazati na nako oboljenje pršljenova poput spondiloze ili diskus hernije. Reč je o savremenim bolestima kičme koje pogađaju svaku treću radno aktivno osobu u nekoj životnoj dobi. U zavisnosti od dijagnoze, pacijentu se može predložiti kinezi terapija, ultrazvučna, laser ili elektro terapija.
Ne zanemarite vežbe
Ako patite od ukočenosti leđa ili vrata, najverovatnije da se radi o posledici usled prekomernog i nepravilnog sedenja. Naime, nepravilno držanje kičme duži vremenski period ostavlja posledice na naš kičmeni stub. U nekom trenutku pacijent počinje da oseća nelagodnost kao i neprijatnost u vratnom ili donjem delu kičme. Prva pomoć vam mogu biti vežbe koje sami možete raditi kada se vratite s posla kući.
Najbitnije je da znate koje su to vežbe koje vam mogu pomoći kao i da iste pravilno radite kako bi imale efekta. Ukoliko niste sigurni, zakažite posetu kod nekog fizioterapeuta koji će vam pokazati koje vežbe su najbolje za vas kao i kako da ih pravilno radite. Najvažnije je da ih ne preskačete i da budete istrajni.
Kreme za bolove za prvu pomoć
U apotekama danas možete pronaći raznorazne kreme i masti koje direktno deluju na upale kao i na bolove u predelu kičme. Reč je o posebno dizajniranim lekovima koji se koriste samo za spoljašnju upotrebu koje vam mogu biti od pomoći kada je uklanjanje bolova u pitanju.
Ipak, savetujemo vas da ih ne uzimate na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa fizijatrom.