Bojleri su neizostavni deo svakog doma, a prilikom njihovog odabira treba obratiti pažnju na više parametara kako bismo dobili uređaj kojim ćemo biti zadovoljni.
Uloga
Podrazumevaju uređaje zahvaljujući kojima se zagreva voda koja se potom koristi u različite svrhe, prvenstveno za obavljanje lične higijene i pranje sudova, što znači da se oni uobičajeno nalaze u kupatilima i kuhinjama.
U skadu sa potrebama domaćinstva
Kada treba da kupimo novi ili zamenimo dotrajali uređaj, pre nego što ćemo sagledati sve modele i njihove performanse, najbitnije je definisati koje su to osnovne potrebe nekog domaćinstva, na primer koliko ljudi će koristiti vodu koja se u njemu zagreva, kao i da li ga kupujemo za kuhinju ili kupatilo. U skladu sa tim osnovnim zahtevima, zavisi i potrebna zapremina bojlera, a od lokacije na koju mislimo da ga postavimo, odnosno prostornog kapaciteta spram drugih elemenata ili nameštaja, zavise i oblik i veličina samog uređaja.
Za kupatila
Klasični bojleri funkcionišu tako što se u njima voda akumulira i zagreva delovanjem na primer električne energije, a potom po potrebi koristi. Sama visina temperature se podešava na termostatu, a uređaj uključuje u rad preko prekidača, koji je često sa spoljne strane kupatila. U domaćinstvima se obično koriste oni od 60 ili 80 litara, a mogu se postavljati uspravno i horizontalno.
Iako imaju standardne oblike, moderno dizajnirani se svojim dimenzijama lakše mogu uklapati sa kupatilskim elementima i nameštajem, prosto postoji veći izbor.
Osim po dimenzijama, kubikaži i obliku, bojleri se mogu razlikovati i po materijalu kazana, koji može biti emajliran, od čelika ili polipropilena sa dodatnim slojem izolacije.
Kuhinjski
U kuhinjama su bojleri takođe neizostavni elementi, premda se i tu razlikuju modeli. Pored klasičnih, malih bojlera, mogu se upotrebljavati i protočni. Kada je reč o standardnim, oni se mogu instalirati iznad slavine, kada su visokomontažni, ili pak ispod slavine, a tada se nazivaju niskomontažnima – razlika je suštinski prema tome gde se nalazi priključak za vodu. Svakako, njihov kapacitet je značajno manji od onih namenjenih za kupatila, a obično je između 5 i 15 litara.
Protočni kao praktičniji
Pored standardnih, protočni bojleri se danas sve češće upotrebljavaju, a razlog je njihova praktičnost. Naime, voda se zagreva dok prolazi kroz uređaj, faktički dok je koristimo, tako da je ona topla koliko god nam je to potrebno, dok on može raditi na struju ili gas. Ovi bojleri spadaju u energetski efikasniji izbor.
Konačan izbor
Model i kubikažu biramo spram individualnih potreba i prostorije gde će se bojler nalaziti, a od prostornih kapaciteta i uređenja enterijera zavise i njegov položaj, oblik i dizajn. Pri sagledavanju ponude obavezno treba obratiti pažnju i na brojne tehničke performanse koje mogu uticati na odluku. Svakako, važan je i brend jer je uvek dobro opredeliti se za proverenog proizvođača. Ukoliko nismo sigurni, uvek se možemo informisati na prodajnim mestima ili preko stručnih sajtova. Ulogu pri izboru svakako može imati i cena.
Naposletku, najbitnije je da je uređaj kvalitetan i pouzdan, te da nam olakša obavljanje svakodnevnih aktivnosti u kojima nam je potrebna topla voda.