U kojim situacijama je najbolje snimiti zub i kako se to radi?

Snimanje zuba je najbolji način da se precizno odrede problemi koji su nastali u vilici, tj. u delu zuba koji nije moguće vizuelno pregledati. Nekada se radi u cilju detektovanja problema, nekada da bi se pravilno izvela neka intervencija ili video njen rezultat.

Koliko god da je važno da se snimak napravi, toliko je važno i da bude kvalitetno urađen, jasan i precizan pa da pokaže promene na adekvatan način. Zato je važno da snimanje obavljaju stručna lica, na najsavršenijim aparatima pa da stomatolog ima jasnu sliku zdravlja zuba i desni.

Kada se zub snima, koje su opcije za to i koliko traje sam proces? 

Snimanje zuba – koje se vrste najčešće koriste?

Procedura snimanja zuba obuhvata korišćenje male količine rendgenskog zračenja koji daje jasnu sliku o zdravlju vilice, zuba, sinusa u regiji koja se snima.

Postoje tri najčešća načina za ovakvo snimanje: ortopan, digitalni radiogram i 3D snimak. Svaki od ovih vrsta ima svoje dobre i loše strane, ali su neprevaziđen način u dijagnostici i lečenju stomatoloških stanja.

Svaki od ovog snimanja traje samo par minuta i potpuno je bezbolan, ali omogućava izrađivanje drugačijih snimaka pa se u tome i razlikuju.

  • Ortopan

Ortopan je najjednostavniji radiološki snimak gornje i donje vilice i obuhvata veću površinu, zglobove i sinuse gornje vilice. Snimanje je najpovoljnije i najčešće se radi onda kada je stomatologu važno da vidi zdravlje obe vilice ili više zuba pa da se sa jednim snimanjem otkriju sve promene.

Nivo zračenja nije visok, a noviji aparati donose i još manji nivo što je veliki tehnološki napredak. Snimak može biti izrađen i u digitalnom i u fizičkom obliku što je u mnogim situacijama korisno.

  • Digitalni radiogram (retroalveolarni snimak)

Digitalno snimanje zuba se ne razlikuje puno od ortopana, ali donosi preciznije snimanje samo jednog zuba ili uže vilične regije. Postoji i mogućnost merenja kanala pa je precizan način za dijagnostiku. 

U tom smislu je savremeniji, donosi manje zračenje i koristi se češće nego snimanje obe vilice istovremeno. Cena varira od veličine snimka, nije puno viša od ortopana, a dobija se precizan fizički ili digitalni snimak.

  • 3D snimanje zuba

Najsavremeniji način snimanja jednog ili više zuba je uz pomoć digitalne tehnologije koja snimak daje u 3D obliku i samo u digitalnoj verziji. Poznat je i kao CBTC i daje precizne slike pa se koristi čak i kod oralne hirurgije i komplikovanih operacija.

Stomatolog manipuliše snimkom, pomera ga po osama, uvećava pojedine delove i ima jasniju sliku o zdravlju zuba.

Ovaj način snimanja koristi najmanji nivo zračenja pa je i zdravstveno najopravdaniji.

Stručan tim će objasniti proceduru, kako da ne ugrozite proces snimanja i da iz prvog pokušaja stomatolog dobije čist snimak koji će moći da se koristi u dijagnostici i proceni zdravstvenog stanja.

U kojim situacijama je važno snimiti zub i vilicu?

Snimanje zuba se može raditi za najrazličitije potrebe. 

U implantologiji je važno da se proveri zarastanje i pozicija postavljenog implanta, ali otklone sumnje na njegovo zdravlje i probleme sa titanijumskim delom u vilici.

Vazno je slikati i u situaciji postavljanja fiksne proteze, ali i problema sa korenskim delom zuba, infekcijama pa se u nekim situacijama ova mera primenjuje da bi se otkrio problem, a u nekim da bi se video tok lečenja.

Iako se emituje mala količina zračenja, ono je bezbedno i ne ponavlja se tako često pa je savršen način za dijagnostiku u dentalnoj medicini.

Redovne kontrole će sprečiti razvoj brojnih problema, a samim tim i potrebu za čestim snimanjem

Neka od stomatoloških stanja su nastala rođenjem, ali su brojni problemi uzrokovani neadekvatnim lečenjem i kontrolama pa infekcije zahvataju koren i tada je potrebno komplikovanije lečenje, ali i snimanje zuba kao propratni način za dijagnostiku i lečenje problema.

Većina situacija se može sprečiti tako što će se na vreme lečiti početak infekcije pa on neće zahvatiti dublje slojeve zuba i desni.

Stomatolozi imaju na raspolaganju različite načine za postavljanje dijagnoza i uspešno lečenje problema. Jedan od njih je i snimanje zuba kod stomatologa.

Procedura je brza, efikasna, precizna i jasna, pa lekari mogu jasno i precizno da izleče sve probleme. Snimak je odmah dostupan pa se lečenju odmah pristupa i ne kasni se sa lečenjem.

Posetite stomatologa i na vreme kontrolišite zdravlje zuba i desni. Ako je došlo do problema, lekar će ih uvideti na vreme i reagovati pre nego što se stanje pogorša. Ipak, i ako do promena dođe, velika je uteha da postoje metode za pravilnu dijagnostiku i lečenje kakav god da je problem u pitanju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *