Leto se bliži iz dana u dan, a sa njim i sve veći broj vesti koje govore da će temperature ovog leta biti više nego ikada. Pa čak i za one koji u letu najviše uživaju i koji leto željno iščekuju, potrebno je malo hladovine i malo umerenijih temperatura, ako ništa drugo a ono da bi se normalno i uredno funkcionisalo. Zato su klima uređaji u ovom momentu jedan od najtraženijih uređaja za sve one koji ih nemaju, a bilo da se radi o životnim ili poslovnim prostorima. Na tržištu ih ima prilično, kako vrsta, tako i cenovnog ranga, a šta je od svega toga dobro odabrati nešto je u čemu želimo da vam kroz određena pojašnjenja i savete pomognemo.
Šta su klima uređaji i koje vrste postoje?
Sada je već nerealno da neko ne zna šta su to klima uređaji i da bar nekada u toku letnjeg dana ne uđu u neku klimatizovanu prostoriju. Ovo su uređaji koji se u najvećoj meri koriste tokom letnjeg perioda kako bi se unutrašnja temperatura prostorija ohladila i stvorio jedan komforan ugođaj tokom boravka u tom prostoru. U procesu svog rada, freon u klima uređajima upija toplotu iz jednog prostora i oslobađa je napolje, dok se u trenutku grejanja dešava obrnut proces. Međutim, ovo nije tako jednostavan proces, niti isti kod svake vrste klime, jer se razlikuju međusobno, a o tome ćemo sada dosta više. Bitno je istaći da klima uređaji nisu samo uređaji koji se koriste leti, sve je veća njihova upotreba i za grejanje u zimskim mesecima, posebno zbog primećenog smanjenog utroška električne energije u odnosu na neka druga, već postojeća grejna tela koja koriste električnu energiju kao pokretačko gorivo.
Standardne i inverter klime
Dva najkorišćenija modela klima uređaja jesu standardni i inverter klima uređaji. Osnovna razlika među njima je u samom procesu rada. Standardne klime rade konstantno punom parom. Rade dok ne dosegnu željenu temperaturu, nakon čega staju dok senzor ne ukaže da se unutrašnja temperatura menja, nakon čega motor opet startuje punom parom. Za razliku od standardne klime, inverter klima radi drugačije, konstantno, ujednačeno. Inverter klime brže dostižu željenu temperaturu, a onda kada joj se približi uspori svoj rad, ne zaustavljajući ga. Iz tog razloga, inverter klime nisu bučne, ostvaruju značajno manje, čak i do 30% manje utroška električne energije, i čine da temperatura u prostorijama bude konstantno ista, bez oscilacija. Jedina je prednost standardne klime cena, budući da su jeftinije u odnosu na inverter klime. Međutim, kada su u pitanju inverter klime cena jeste nešto veća u samom startu, ali u odnosu na uštedu koja se ostvaruje je nešto što ostvaruje dugoročnu uštedu.
Ušteda se ostvaruje i po pitanju dugovečnosti. Inverter klime su dugovečnije i izdržljivije, pa je i iz tog razloga pametnije unvestirati u njih, kada govorimo o ove dve vrste klima uređaja. I još jedna je njihova bitna prednost, a to je što mogu da rade neometano na nižim, odnosno višim temperaturama od standardnih. Zato, kada su u pitanju ovakve klime cena nije nešto što može u bilo kom momentu da bude presudno.
Prenosive klime
Sve se češće u određenim prostorijama mogu videti i prenosive ili pokretne klime. Ono što ih čini zgodnim za korišćenje jeste to što su manjeg obima, na točkićima, pa se mogu seliti iz prostorije u prostoriju. Vazduh iz prostorije izbacuju kroz crevo, koje se postavlja kroz prozor ili povezuje sa dimnjakom, što je i najbolja opcija. Bitno je da znate da ovo nije najbolje rešenje kada je energetska efikasnost u pitanju, pa njihovo korišćenje zaista treba svoditi na trenutke kada je to nepohodno i u prostorima gde je nemoguće postaviti standardni klima sistem.
Prozorske klime
Kod nas ovaj klima sistem nije zastupljen u velikoj meri, pa se može videti jako retko. Sličan je pokretnim klimama, iako se ove ugrađuju u prozore, a sam uređaj je napunjen gasom i radi po principu ubacivanja svežeg vazduha iz spoljašnje sredine. Da li je dobra opcija? I nije baš, posebno kada postoji savršeno efikasno rešenje u vidu inverter klime.
Kako odrediti kapacitet?
Bitno je da znate da za klime cena varira i od njihove snage, odnosno toga za koju veličinu prostorije su namenjene. Svakako je činjenica da će one sa manje snage biti pristupačnije od onih sa većom snagom., odnosno kapacitetom. Klima 12 i klima 18 inverter čine standard u smislu kapaciteta. Dvanaestica je namenjena uglavnom za prostorije i prostore čija površina iznosi od 35 m2 do 60 m2, dok se klima 18 inverter preporučuje za prostorije do 80 m2. Sam kapacitet zavisi od veličine prostora, pa su tako tu klime 9, odnosno 9000 BTU, 12, klima 18 inverter, odnosno 18 000 BTU, kao i ona najvišeg kapaciteta, a to je 24 000 BTU.
Energetska efikasnost
Kao i većina uređaja, tako se i klime označavaju određenim slovnim oznakama, novije oznake su od A do G, koje ukazuju na energetsku efikasnost. Što veća energetska efikasnost, tako će i cena klime rasti, ali i vaša dugoročna ušteda, pa zato vodite računa o tome da kada investirate onda investirate što pametnije.