Kada se venčamo, mislimo da je baš naša ljubav jedinstvena i da će trajati večno. Međutim, sve je više nesuglasica među partnerima, i nekada, uprkos svim naporima obe strane razvod je neizbežan. Razvod je jedan od stresnijih događaja u životu svakog pojednica koji prođe kroz njega. Međutim, još je stresnije ako bračni partneri imaju dete ili decu, jer tada i ona prolaze kroz razvod svojih roditelja.
Način na koji će svako dete reagovati zavisi od više faktora, a to mogu biti uzrast deteta, emocionalna stabilnost, generalno funkcionisanje porodice pre razvoda, ali i mentalni razvoj deteta. Od ključne važnosti je i to kako se roditelji ponašaju u toku samog razvoda ali i nakon što se taj proces okončao, a oni prestali da žive zajedno. Svaki od roditelja bi trebao da uloži maksimalne napore kako bi dete što bezbolnije prihvatilo činjenicu da mu roditelji više nisu zajedno.
Pomoć stručnih lica
Kako je ovaj proces bolan za sve strane, dobro je potražiti pomoć stručnjaka. Online psihoterapija ili seanse u ordinaciji, mogu biti od velike pomoći. Može se organizovati i porodična online psihoterapija, iz udobnosti vašeg doma, kako bi i dete ili deca bili smireniji. Stručno lice će im posvetiti pažnju, a i roditeljima dati veoma bitne savete, kako da svima razvod prođe što bezbolnije, koliko je to moguće naravno.
Čak i nakon razvoda, možete nastaviti sa seansama i vi i vaša deca, jer prednost online psihoterapija i jeste što nema fizičkih prepreka, već se seanse mogu odraditi sa bilo kog mesta, u vremenu koje dogovorite sa vašim terapeutom. Birajte lica koja imaju dosta iskustva u ovoj oblasti, koja se mogu približiti deci i steći njihovo poverenje. Poverenje je ključno, kako bi se klijent otvorio maksimalno, i na taj način dopustio da mu se pomogne da lakše prođe kroz razne situacije, u ovom slučaju razvod.

Odvojite roditeljstvo od braka
Supružnici kada se odluče na razvod, uglavnom su ljuti, besni, ali i uznemireni i sva ta osećanja se često prenose na decu. Kada sa decom komuniciraju, a nose sve te negativne emocije u sebi, oni im dodatno otežavaju celokupnu situaciju. Deca tada i sama postaju zbunjena i uznemirena, a sve to može ostaviti ozbiljne posledice na njih. Zato se obuzdajte i i uspostavite kontrolu nad svojim emocijama kada ste sa decom. Uvek imajte na umu da se vi rastajete sa partnerom, odnosno da više nećete biti sa njim ili njom u bračnoj zajednici, a da ćete roditelji biti do kraja života i da dete ne treba da bude žrtva vaših loših odnosa. Isto tako, nakon razvoda ne uskraćujte detetu pravo da viđa onog roditelja sa kojim ne živi.
Izbegnite vređanje
Figure roditelja, i oca i majke podjednako su važan faktor tokom odrastanja. Oboje utiču na psihofizički razvoj deteta, i ako su u lošim odnosima oni ga svakako mogu poremetiti i ostaviti posledice za ceo život. Trudite se da sačuvate dostojanstvo drugog roditelja, ne zbog njega lično već zbog deteta. Isto tako nemojte drugom roditelju rušiti autoritet kod deteta.
Izbegavajte da se svađate pred decom, kao i da se raspravljate, ali se trudite i da ne vređate ili omalovažavate drugog roditelja. Takođe, preporučuje se da nikako ne tražite od deteta da bude na vašoj strani i nikako ga ne potkupljujte raznim poklonima ili novcem. Uvek se setite da je razvod stvar odraslih osoba, a nikako dece. Deca treba da budu neutralna strana tokom razvoda roditelja, kako bi sačuvala svoj integritet. Odgovornost za razvod je isključivo na vama, roditeljima, i nikako je ne prebacujte na dete ili decu.
Ne zapostavljajte decu
Nekada su deca veoma mala da bi uopšte shvatila šta je to razvod, ali to ne znači da ih treba zapostaviti na bilo koji način. Sa druge strane, kada su deca veća ona i te kako razumeju šta se dešava. Ako su roditelji konstantno bili u lošim odnosima, deci će laknuti kada se oni ravedu, jer neće morati da stalno slušaju svađe i osuđivanja. Razgovarajte sa detetom iskreno i sasvim smireno i objasnite mu šta se dešava. Neka vaša komunikacija bude primerena detetovom uzrastu, kako bi ono razumelo šta mu se govori.
Budite spremni da neka deca nakon razvoda mogu početi da se drugačije ponašaju, da budu tužna, agresivna, svadljiva, ali i da izbegavaju komunikaciju sa roditeljima. Nekada se te promene iskazuju i u druženju sa njihovim vršnjacima, pogotovo prema onima čiji su roditelji u braku, ili se čak mogu vratiti korak unazad u razvoju. Moguće su promene u svakodnevnim navikama, poput spavanja, ishrane, ali i u odnosima sa ostalim članovima porodice.