Za ispravljanje stalnih zuba po pravilu se koriste fiksne proteze. Njihova popularnost je velika, tim pre što nije više tako strašno nositi ih. Naprotiv, sve više tinejdžera i odraslih ih nose, i to bez prikrivanja kao što je to nekad bilo, u strahu da će biti ismejani.
Iako je danas, dakle, potpuno estetski prihvatljivo da zarad lepšeg osmeha godinu do dve nosite “metalni” osmeh, neki ipak traže opciju za ispravljanje zuba a da to ne bude tako vidljivo svima. Treba nam proteza koja se neće videti a koja će odraditi posao – trebaju nam zapravo folije za ispravljanje zuba.
Sve prednosti koje imaju folije za zube
One su nevidljive, komfornije, udobnije od fiksnih proteza, mogu se skidati pre jela, i vraćati nakon jela, i nakon pranja zuba. Dok nekima ta fleksibilnost odgovara, drugi ih pak smatraju težim za održavanje. Bilo kako bilo, brojne prednosti ipak su na strani na kojoj su folije za zube. Kako je tokom jedne terapije neophodno promeniti i do nekoliko folija (jer nakon određenog pomaka, pravi se druga, pa će ih biti u zavisnosti koliko treba pomeriti zube), to se sve može uraditi odjednom, što naročito štedi vreme i broj dolazaka kod stomatologa.
Da li je ispravljanje folijama za svakog?
Svakako sve zavisi od slučaja do slučaja, i od toga kolike su nepravilnosti koje treba da se isprave. Svakako, folije za zube su za one kojima je jako važno da su neprimetne, ali i onima kojima je bitno da ih mogu ponekad i skinuti (mada je preporuka da se nose 22-24 sata dnevno). Ipak, mora se napomenuti da se one stavljaju kada postoji malo ili srednje odstupanje, dok su kod velikih nepravilnosti i odstupanja ipak neophodne fiksne proteze.
Šta je “stripovanje” zuba?
Da bi se postavile folije, neophodno je da stomatolog uradi određenu pripremu i da se napravi set folija. Dakle, treba da se obezbedi dovoljno prostora za zube da bi se postigao odgovarajući rezultat, i to ponekad treba uraditi i tokom tretmana. Ta tehnika pravljenja prostora zove se stripovanje zuba, prilikom koje se skida tanak sloj zubne gleđi sa određenog dela zuba.
Sve se to radi na osnovu 3D snimka zuba koji se radi na samom početku, na osnovu čega ortodont procenjuje gde treba suziti zube da bi se stvorilo dovoljno prostora dok se postavlja folija. Ceo proces stripovanja se radi specijalnim instrumentima uz veštinu koju stomatolog ima u rukama kako bi sve prošlo bez bolova i što preciznije.
Šta se savetuje prilikom nošenja
Kada ortodont izradi foliju, on pacijentu predoči detaljna uputstva o tome kako ih treba nositi. Pre svega savetuje gotovo stalno nošenje (osim tokom jela), i besprekornu higijenu, koja je doduše, osnova u svim procesima, ali izrazito važna u ispravljanju zuba. Takođe, iako je moguće napraviti set folija koje će pokriti celu terapiju, ipak je nadzor od strane ortodonta na redovnim kontrolama neprocenjiv, i trebalo bi da pacijent bude što revnosniji u tome. Na tačno utvrđeno vreme treba odlaziti na kontrole kako bi se postigli optimalni rezultati u isto tako optimalnom roku.
Koliko sve to traje
Svi koji se upuste u ispravljanje zuba mahom su spremni na to da će biti potrebno određeno i ne tako kratko vreme. Naime, period koji se pominje jeste uglavnom od godinu do dve – ali naravno sve zavisi od toga kolike su nepravilnosti. Najmanje vremena može biti potrebno za lakše slučajeve, i to oko 6 meseci. Najviše vremena oduzima kada je potrebno korigovati položaj vilice, otprilike godinu i po a možda i duže. Ipak, najčešće su to slučajevi srednje složenosti, gde nošenje folija traje oko 12 meseci.
Zašto je važan pravilan položaj vilice i zuba
Iako je polazna tačka u ispravljanju zuba da oni budu estetski lepi i da osmeh bude savršen, brojne su druge pozitivne strane pravilnog položaja zuba. Naime, svako održavanje higijene zuba, koja je osnova oralnog zdravlja, bolje je ako su zubi raspoređeni tako da se mogu sa svih strana detaljno očistiti. Da postoji dovoljno prostora da četkica može da odradi svoj deo posla, a da opet ne bude previše prostora u koji se hrana može zaglavljivati.
Što se tiče vilice, kada je ona u pravilnom položaju, žvakanje je pravilno, pa se time sprečavaju problemi sa varenjem hrane. Takođe, manji je pritisak koji trpi vilica prilikom pokreta, što ima ponekad i veze sa glavoboljama. A na estetski momenat se nadovezuje i psihološki – samopouzdanje je kod čoveka često povezano sa izgledom, te lep osmeh može uticati i na jačanje emocionalnog stanja.