Sa kišnim i hladnim vremenom počinjemo da razmišljamo o toplijoj garderobi ali i o tome da li nam je životni prostor spreman za tu hladnoću. Sa pojavom padavina i temperaturnih razlika koje mogu biti prilične kada krene grejanje, dolazi do mogućnosti da se na zidovima pojavi buđ.
To niko ne želi, jer osim što ružno izgleda, štetno je i za zdravlje svih onih koji tu obitavaju, a naročito za one osetljive kao što su deca, stari i bolešljivi. Zato o svemu tome treba misliti na vreme, i zaštititi mesta koja si kritična kako bismo zimu pregurali “na suvom”.
Zbog čega nastaje vlaga na zidovima
Osim što je vlaga očekivana u prostorijama kao što su podrumi, tavani i prostorije za ostavu, koje često nemaju dovoljan protok vazduha i nemaju grejanje, vlaga se vezuje i za prostorije u kojima ima isparavanja, kao što su kuhinja i kupatilo.
Buđ u tim prostorijama ćemo najčešće videti na fugnama, ali i na zidovima, naročito ako ne postoji ventilacija i aspiratori, i naravno, prozor. Dakle, manjak provetrenosti, visoka vlaga, velika temperaturna razlika spoljašnjeg i unutrašnjeg zida – sve to čini da zid prekriju crne mrlje i da slojevi krenu da se ljušte.
Čime možemo da se borimo i koje sredstvo protiv buđi je najefikasnije
Postoje brojna sredstva i načini da se izborimo protiv buđi, a jedan od glavnih preduslova jeste da to uradimo na vreme. Naime, sa pripremom za sezonu pojave buđi valja se pripremiti kad je vreme suvo i toplo, pa eventualnu zaostalu buđ ukloniti sa zidova i zaštititi taj deo za predstojeći hladan period. Buđ možemo savladati prirodnim i hemijskim sredstvima, u zavisnosti od toga koliko je ima, a za najefikasnije sredstvo protiv buđi mnogi smatraju preparate koji sadrže hlor, antifungalne supstance i amonijak.
Da li su hemijski preparati bezbedni za upotrebu
Na pomen navedenih sastojaka, prvo što nam pada na pamet jeste pitanje koliko je upotreba svega toga bezbedna u prostorijama gde se boravi i spava. Odgovor je data sredstva jesu jaka i da imaju intenzivan miris, i da mogu biti štetna ako se prostorija ne proluftira dobro kada se završi sa njihovom primenom.
Sredstva na bazi hlora su veoma efikasna, ubijaju buđ i plesan, i to kao koncentrovani rastvor ili kao sprej. Izuzetno su jakog mirisa i potrebno je dobro provetriti prostoriju nakon nanošenja. Kod preparata na bazi antifungalnih sastojaka – a to su borna kiselina, propikonazol i kloroksilen – glavna prednost je što oni dugotrajno rešavaju problem različitih vrsta buđi. Mogu biti u obliku spreja ili se premazivati.
Kada su u pitanju preparati na bazi amonijaka, njihova najveća prednost je što nisu toliko štetna za površine kao što je to hlor. Zajedničko sa hlorom je i to što je takođe neprijatnog mirisa i provetravanje je obavezno nakon upotrebe.
Od prirodnih sredstava tu dominiraju sirće i soda bikarbona
Ako nije velika površina koju je obuhvatila buđ, prilično efikasno može biti sirće, i to nerazblaženo, koje se nanosi na zid, ostavlja se da deluje oko sat i nakon toga se obriše. Od stvari koje se još koriste a ima ih svaka kuhinja, tu je soda bikarbona. Ona se čak i kombinuje sa sirćetom za bolji efekat, i dobra je kao zamena hemijskim antifungalnim sredstvima.
Oba ova sredstva su bila možda očekivani odgovor na buđ, i mnogima veoma poznat, ali ono što neko možda ne bi očekivao jeste uloga eteričnih ulja u eliminisanju ove pojave. Tu dominiraju lavanda, čajevac i eukaliptus, koji prirodno deluju protiv buđi i plesni, a primenjuju se rastvoreni u vodi, i površine se češće tretiraju.
Kada se buđ ukloni, na red dolaze specijalni premazi
Sklanjanje buđi pomenutim sredstvima rešava posledicu a ne uzrok, zato je dobro proveriti šta je uzrok te buđi. Ako je to nedovoljno provetravanja, potrebno je češće luftirati prostoriju, ako je to vlaga spolja, treba joj pronaći izvor i ukloniti je.
Postavljanje apsorbera vlage takođe može pomoći, naročito ako postoji kondenz koji se javlja na prozorima. A od sredstava koja se koriste kao zaštita od ponovne pojave koriste se specijalni premazi sa antibakterijskim i antifungalnim svojstvima. Tako se stvara zaštitni sloj koji sprečava da se buđ i plesan ponovo pojave.
Bitna je dobra priprema i dobro održavanje
Pre upotrebe navedenih sredstava potrebno je da se zid očisti od prašine, prljavštine i paučine, ali i zaštititi nameštaj i ostale površine od neželjenog prskanja. Zatim se sredstvo nanosi četkom krpom ili sprejom, ostavi se da deluje pa se prebriše.
Za to vreme i nakon nanošenja soba treba da je otvorenih prozora kako bi isparavanja nestala. Održavanje se odnosi na kasnije eventualne korekcije, redovno provetravanje i održavanje prostora čistim.